با شکست عشقی چگونه کنار بیاییم؟

شکست عاطفی

تقریباً همه ما یک بار درد برهم خوردن یک رابطه عاشقانه و شکست عاطفی را در یک نقطه از زندگی تجربه کرده‌ایم. خیلی از افراد مجبورند که طی دوره دانشگاه با اولین شکست عاطفی و عشقی خود کنار بیایند. درک سختی و دردناک بودن برهم خوردن یک رابطه مهم مقدور نیست مگر این‌که خودتان هم شخصا آن را تجربه کنید. احساس غم و ناامیدی شدید، واکنشی متداول به این اتفاق در زندگی است. واکنش احساسی به برهم خوردن یک رابطه عشقی بسیار شبیه به واکنش به فقدان‌های بسیار بزرگ‌تر و غم‌انگیزتر مثل مرگ یکی از عزیزان یا تشخیص یک بیماری خطرناک می‌باشد. در زیر به واکنش های احساسی متداول به برهم خوردن یک رابطه عاشقانه و شکست عاطفی اشاره می‌کنیم:

با ویکی روان همراه باشید.


انکار

باور و قبول کردن این‌که رابطه‌تان تمام شده، خیلی سخت است. خیلی دردناک است که ببینید رابطه‌تان برای طرف‌تان که آنقدر دوستش داشتید و به او اعتماد داشتید، دیگر ارزش و اهمیتی ندارد.

ناامیدی و غم

احساس تنهایی، ناراحتی کردن و گریه کردن زیاد همه موقع شکست عاطفی و عشقی کارهایی طبیعی هستند. ممکن است نیاز بسیار شدیدی به برقراری ارتباط با شریک عشقی سابق‌تان احساس کنید. زمان‌های خاص در طول روز مثل صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شوید، خیلی سخت خواهند بود.

ترس

تصور کردن زندگی بدون شریک عشقی‌تان وحشت‌آور خواهد بود. ممکن است واهمه داشته باشید که دیگر نتوانید عشقی برای خود بیابید و باز احساس خوشبختی کنید.

عصبانیت

خشم و عصبانیت دربرابر شریک عشقی گذشته که این درد و رنج را برای‌تان فراهم کرده یک واکنش احساسی دیگر است.

مقصر کردن خود و احساس گناه

ممکن است به این فکر بیفتید که چه کار شما باعث برهم خوردن رابطه شده است و تلاش کنید که از شریک عشقی سابق‌تان فرصتی دوباره تقاضا کنید. اگر این شما بوده باشید که رابطه را خاتمه داده است، ممکن است از ناراحت و غصه دار کردن طرف‌تان احساس گناه کنید.


حسادت

ممکن است از تصور بودن شریک عشقی سابق‌تان با شخصی جدید بترسید و احساس حسادت کنید.


سر درگمی

بدون کسی که آنقدر دوستش داشتید، زندگی بی‌معنی و عجیب به نظر می‌آید. ممکن است از خودتان بپرسید که کی هستید و زندگی‌تان بدون او چه معنا و مفهومی دارد.


آسودگی

ممکن است تا حدودی از احساسات منفی مربوط به رابطه که در نتیجه دعواها، ناامنی‌ها و یا خستگی ایجاد می‌شده، احساس فراغت و آسودگی کنید.


چگونه با شکست عاطفی کنار بیاییم؟

قطع آشنایی در دوران نامزدی یا وقوع طلاق پس از ازدواج، بدون شک سلامت روان دو طرف را به شدت به خطر می‌اندازد و لازم است زن و مرد مدت زمانی تحت حمایت عاطفی اطرافیان و حتی مشاور و روان‌شناس قرار بگیرند.نکته با اهمیتی که در بسیاری از موارد مغفول می‌ماند این است که آنچه از رابطه در ذهن انسان باقی می‌ماند، چگونگی خاتمه یافتن آن است زیرا اتفاقاتی که در پایان یک رابطه می‌افتد، ممکن است کل خاطرات انسان از یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین لازم است به هنگام خاتمه دادن یک رابطه نکات مهمی را مدنظر قرار داد:


جدایی و فقدان موقع شکست عاطفی و عشقی

جدا شدن از دوست یا همسر در واقع شبیه مردن است. یعنی فرد با پدیده فقدان (Loss) روبه رو می‌شود. وقتی فردی می‌خواهد به هر دلیلی یک رابطه را خاتمه دهد، گویی طرف مقابل مرده است و باید برای وی عزاداری کند و مراحل سوگواری را پشت سر بگذارد. یعنی در مرحله اول آن را انکار می‌کند. سپس چانه‌زنی می‌کند تا دچار فقدان نشود. سپس تسلیم شده و وارد مرحله افسردگی می‌شود. فرد در این مرحله به اوج عزاداری برای رابطه‌ای که تمام شده می‌رسد و باید این مرحله را نیز طی کند تا به آرامش برسد. این اتفاقات که ظرف ۶ ماه پس از قطع رابطه یا جدایی می‌افتد، واکنش «سوگ» نام دارد.

در این شرایط باید به فرد حق دهیم که عزاداری کند. بهترین درمان غم در دوره فقدان، عزاداری است و اگر این عزاداری انجام نشود، سلامت روان فرد دچار خدشه جدی خواهد شد. اگر عزاداری یا واکنش سوگ در فردی بیش از ۶ ماه طول بکشد، به این معناست که فرد دچار احساسات متناقض شده است. وقتی فردی دچار احساس خشم و عشق نسبت به یک نفر باشد و نتواند احساس واقعی‌اش را تشخیص دهد، به آرامش نمی‌رسد و دچار مشکلات متعدد روانی می‌گردد. در چنین مواقعی تفکیک احساس‌ها از یکدیگر و شناسایی احساس واقعی بسیار مهم است.

به گفته روان‌شناسان یکی از تمریناتی که در چنین شرایطی به فرد داده می‌شود، این است که یک روز در میان احساسات متفاوت خود را بروز دهد. یک روز خشم خود را به تمامی ابراز کند و روز بعد عشق و دوست داشتن را. همچنین آگاهی نسبت به احساسات متناقض به فرد کمک می‌کند که غم این دوران را راحت‌تر سپری کند. به عبارتی فرد باید احساساتی را که در ضمیر ناخودآگاهش وجود دارد به خودآگاه بیاورد و آنها را سامان دهد.گاهی دو طرف پس از تجربه جدایی از یکدیگر، بعد از مدتی به سمت هم قدم برمی‌دارند اما واکنش آنها در چنین شرایطی قطعا متفاوت است.

ممکن است واکنش یک طرف خفیف و دیگری شدید باشد. اگر پیش از حل اختلافات اساسی، این رابطه دوباره شکل بگیرد این خطر وجود دارد که وارد یک بازی روانی دوطرفه شوند و بازمانده عواطف نسبت به هم را از دست بدهند. زیرا دوباره با همان تعارضات، مشکلات و اختلاف‌نظرها با یکدیگر روبه رو می‌شوند و این بار به کلی دور هم را خط می‌کشند، در واقع این بار مشکلات هم را بهتر می‌بینند و تصمیم می‌گیرند از هم جدا شوند.


علائم شکست عاطفی

علائم شکست عاطفی شباهت بسیاری با افسردگی دارد؛ ناتوانی در لذت بردن از زندگی، کاهش شدید انگیزه، اختلال در خواب و بیداری صبحگاهی و احساس خستگی و کوفتگی شدید در صبح‌ها از علائم شکست عاطفی است. کاهش یا افزایش شدید اشتها، گرایش به رفتارهای اشتباه مثل استعمال سیگار، افت شدید میل جنسی در مردان و برهم خوردن سیکل قاعدگی در زنان، بی‌هدف بودن و افزایش میل به خودکشی یا دیگرکشی از علایم بیماری محسوب می‌شود. همچنین درمان این اختلال به شدت علائم و مدت بیماری بستگی دارد. سوگواری برای شکست عاطفی تا ۳ ماه اول طبیعی است اما اگر بیشتر از ۶ ماه طول بکشد دیگر فرد از نظر روحی طبیعی نیست و باید به روان‌شناس مراجعه کند. هدف از مراجعه این است که فرآیند سوگواری زودتر سپری شود. بهتر است در نخستین روزها به اندازه کافی به فرد فرصت داده شود تا در برابر این اتفاق سوگواری کند و حتی تا جایی که می‌تواند گریه کند. وی همچنین می تواند با فردی که به وی اعتماد کامل دارد، درباره این موضوع صحبت کند تا کمتر احساس رنجش و ناراحتی داشته باشد.


مواجهه با احساسات

رو به رو کردن فرد با احساسات واقعی‌اش در چنین شرایطی بسیار مهم است. گاهی فرد خشم شدیدی بروز می‌دهد اما معمولا ۸۰ درصد خشم‌ها واقعی نیست بلکه مکانیسم دفاعی فرد محسوب می‌شود. به عنوان مثال فردی که پس از طلاق یا جدایی در دوران نامزدی احساس خشم زیادی دارد در واقع از خشم به عنوان مکانیسم دفاعی برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی استفاده کرده است. او خشم خود را نشان می‌دهد و تقصیرها را گردن طرف مقابل می‌اندازد و نقش قربانی را بازی می‌کند تا دچار افسردگی نشود. در چنین شرایطی حتما لازم است درمان‌های حمایتی از سوی مشاور یا روان‌شناس انجام شود.منابع مقاله :

روانشناسی | روابط جنسی | مشاوره روانشناسی
تاریخ : سه شنبه 2 مرداد 1397 | 02:40 ق.ظ | نویسنده : مدیر | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic